HBK Przesieka

Harcerska Baza Karkonoska Hufca ZHP Łódź – Śródmieście w Przesiece
58-563 Przesieka, ul. Karkonoska 27

pełnomocnik KH ds. HBK w Przesiece – tel. 504 391 985

O bazie:
Harcerska Baza Karkonoska w Przesiece położona jest w malowniczej  górskiej miejscowości leżącej u stóp Karkonoszy. Przez Przesiekę wiedzie wiele szlaków turystycznych, jej położenie między Karpaczem a Szklarską Porębą daje możliwości uprawiania turystyki pieszej, a zimą korzystania z  pobliskich wyciągów narciarskich. Teren górski wokół bazy, ze szlakami, skałkami, rzekami, potokami i wodospadem,  jest doskonałym miejscem na organizowanie zajęć dla dzieci i młodzieży oraz sprzyja spacerom po okolicy. Usytuowanie Przesieki w strefie przygranicznej daje możliwość zorganizowania wycieczek do Pragi, Skalnego Miasta lub innych pobliskich czeskich miast a nawet do niemieckiego Drezna.

Baza usytuowana jest w budynku, w którym dawniej mieściła się szkoła podstawowa. Od 1998 roku na podstawie porozumienia z Gminą Podgórzyn współużytkownikiem budynku jest Związek Harcerstwa Polskiego Komenda Hufca Łódź-Śródmieście, adaptując na potrzeby hotelowe dawne szkolne pomieszczenia.

W pobliżu HBK znajduje się przystanek autobusowy komunikacji łączącej Przesiekę z Jelenią Górą. Ośrodek znajduje się przy głównej ulicy Przesieki, w pobliżu są sklepy spożywcze, bary i restauracja. Teren bazy jest ogrodzony, zadrzewiony, porośnięty roślinnością. Na najmłodszych turystów czeka dobrze wyposażony plac zabaw. Na terenie bazy znajduje się miejsce ogniskowe.

Ośrodek dysponuje 45 miejscami noclegowymi, zapleczem sanitarnym
i żywieniowym. Znajdują się w nim przytulne, kolorowe pokoje 2, 3, 4, 6, 9 i 10 – osobowe wyposażone w łóżka pojedyncze i piętrowe, materace, kołdry, poduszki, koce, pościel oraz szafy i szafki. Posiada zaplecze sanitarne – żeńskie i męskie, z WC, umywalkami, lustrami i kabinami prysznicowymi.

Baza posiada własną kuchnię wyposażoną w niezbędny sprzęt oraz jadalnię. W jadalni jednorazowo mieści się 30 osób. Pełna grupa korzysta z posiłków na dwie tury.

Do dyspozycji gości bazy jest również świetlica z TV i sprzętem audio-video.

Każdego roku baza jest na bieżąco remontowana i dostosowywana do standardów , dobrych praktyk hotelarskich i zapotrzebowań gości.

Latem istnieje możliwość ustawienia na terenie bazy podobozu, w którym zakwaterowanie znajdzie dodatkowo 15 osób w 3 namiotach harcerskich z wyposażeniem w postaci koców, materacy, kanadyjek i półek namiotowych. Uczestnicy tej formy wypoczynku, korzystają z zaplecza sanitarnego i żywieniowego w budynku bazy.

Harcerską Bazą Karkonoską zarządza pełnomocnik KH ds. HBK w Przesiece hm. Adam Kocher, za bieżące sprawy związane z funkcjonowaniem bazy i obsługę  gości i grup w bazie odpowiada kierowniczka HBK w Przesiece  Teresa Smętek.

Oferta:
1. Miejsca noclegowe, pomieszczenia użytkowe – rozkład pokoi:
POKOJE nr 1. – kompakt ze wspólnym korytarzem, może funkcjonować oddzielnie dla grupy 12-osobowej, w korytarzu znajduje się kanapa  stolik krzesła i telewizor.
pokój 1A – 4 miejsca (łóżka pojedyncze)
pokój 1B  – 6 miejsc (3 łóżka piętrowe)
pokój 1C – 2 miejsca (tapczany)
POKÓJ nr 2. – sala wieloosobowa – 9 miejsc (3 łóżka piętrowe i 3 pojedyncze)
POKOJE nr 3. – pokoje przyległe do świetlicy
pokój 3A – biuro kierownika bazy (nie ma możliwości jego udostępniania)
pokój 3B – 2 miejsca ( 2 tapczany) – podczas form wypoczynku dla dzieci i młodzieży pokój ten jest wydzielany jako izolatka.
ŚWIETLICA – duża sala wyposażona w stoły, krzesła regały, biblioteczkę i sprzęt audio-video.
POKOJE nr 4. – kompakt ze wspólnym korytarzem, może funkcjonować oddzielnie dla grupy 12-osobowej.
pokój 4 A – 6 miejsc (3 łóżka piętrowe)
pokój 4 B – 3 miejsca (1 łóżko piętrowe, 1 pojedyncze)
pokój 4 C – 3 miejsca (1 łóżko piętrowe, 1 pojedyncze)
POKÓJ nr 5. – sala wieloosobowa – 10 miejsc (4 łóżka piętrowe, 2 pojedyncze)

* Każdy pokój wyposażony jest również w stolik , krzesła, szafki i lampki nocne.

2. Formy wypoczynku możliwe do zorganizowania w bazie:
Baza jest obiektem całorocznym, posiada ofertę zarówno dla grup harcerskich, turystycznych, szkolnych jak i turystów indywidualnych. Można w niej organizować  biwaki, kolonie, zimowiska, warsztaty, kursy oraz inne formy wypoczynku dostosowane do potrzeb gości.
Baza oferuje  wypoczynek dla gości indywidualnych.
Baza dysponuje odpowiednimi, dobrymi warunkami do organizowania kolonii zuchowej, zielonych i białych szkół.
W okolicach bazy łatwo zorganizować ciekawy i atrakcyjny program zarówno letniej jak i zimowej akcji wypoczynkowej dla wprawionych i początkujących turystów. Planując program pobytu można wykorzystać dostępną na terenie bazy publikację „Karkonoskie wędrówki z harcerzami”, która zawiera plany wycieczek pieszych po okolicy oraz opracowane scenariusze zajęć terenowych oraz inne materiały.

3. Wyżywienie:
Oferujemy posiłki dostosowane do potrzeb grup i gości indywidualnych:
– 4 posiłki – śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja
– 3 posiłki – śniadanie, obiad, kolacja
– 2 posiłki – śniadanie, obiadokolacja
– 1 posiłek – obiad
Nie ma możliwości udostępniania kuchni personelowi niezatrudnionemu w bazie, ani też udostępniania jej dla grup i turystów indywidualnych.
Na terenie bazy zorganizowana jest podręczna kuchnia na potrzeby turystów indywidualnych i małych grup, w której można zagotować wodę i podgrzać posiłek. Podczas zorganizowanej formy wypoczynku dzieci i młodzieży kuchnia podręczna nie jest udostępniana.

4. Inne ważne informacje:
W Harcerskiej Bazie Karkonoskiej obowiązuje „Regulamin pobytu w HBK”, z którym należy się zapoznać i go przestrzegać.
Pobyt grup zorganizowanych dzieci i młodzieży obwarowany jest obowiązującymi przepisami – pobytu w HBK, poruszania się po drogach, p. poż,  sanitarnych, za przestrzeganie których ponosi odpowiedzialność organizator.
Pobyt w bazie ze zwierzętami domowymi (pies, kot) jest dozwolony, pod warunkiem uzyskania takiej zgody podczas rezerwacji. Zwierzęciu należy zapewnić miejsce noclegowe na podłodze w kojcu (nie na łóżku) we własnym zakresie i wyłącznie w pokoju, w którym przebywa jego właściciel. Nie ma możliwości swobodnego poruszania się zwierzęcia po terenie bazy. Na terenie bazy poza budynkiem zwierzę musi posiadać kaganiec lub być na smyczy pod stałym nadzorem właściciela. Właściciel odpowiada za szkody i zabrudzenia wyrządzone przez zwierzę na terenie bazy. Z uwagi na plac zabaw dla dzieci, znajdujący się na części terenu bazy nie jest możliwe jego przebywanie  na tym terenie. Nie ma możliwości przebywania zwierzęcia na bazie podczas zorganizowanej formy wypoczynku dla dzieci i młodzieży.  Kierownik bazy ma prawo odmówić przyjęcia zwierzęcia na teren w przypadku, gdy  wcześniej właściciel nie uzyskał zgody podczas rezerwacji. Za pobyt zwierzęcia w bazie pobierana jest opłata w wysokości 8 zł za dobę.

5. Rezerwacja miejsc, informacje
Rezerwacji wypoczynku grupowego i indywidualnego w bazie można dokonać:
wysyłając maila na adres przesieka@zhp.net.pl . Karta zgłoszenia dla grup do pobrania tutaj
dzwoniąc po numer telefonu stacjonarnego lub wysyłając fax – 075 76 21 323,
Ustalić warunki pobytu i uzyskać dodatkowych informacji można również u:
pełnomocnika KH ds. HBK w Przesiece – tel. 504 391 985
kierownika HBK – tel. 513 04 49 68

Cennik:

Atrakcje Przesieki i okolicy:

Zapraszamy do zapoznania się z atrakcjami Przesieki i okolicy dostępnymi w serwisie informacyjnym www.przesieka.pl

Znajdź nas na Facebook-u